Uus trend puidukahjurite avastamisel – üraskikoer!
Juuni algul toimunud erametsanduse õppereisil Rootsi ja seal toimunud maailma ühe suurima metsandusmessi Elmia Wood külastamisel võis näha palju huvitavat. Lisaks erinevale metsatehnikale saime tutvuda ka ühe väga huvitava meetodiga puidukahjurite avastamiseks – Rootsis kasutatakse selleks üraskikoeri.
Koerte abil saab metsas avastada üraskikahjustusi.
Koerad on välja õpetatud avastama värsket üraskikahjustust. Väljaõppel kasutatakse kooreüraski feromoone, mille lõhna õpivad koerad ära tundma. Hiljem on terava ninaga abilistel juba lihtne puud üle nuusutada ja tuttava lõhna peale reageerida. Edasi saab juba reageerida metsaomanik, kes saab värke kahjustusega puu välja raiuda ja materjali veel kvaliteetsena müüki suunata. Üraskikahjustusega puu on nagunii juba hukule määratud, seisma jäädes sureks kahjustatud puu juba paari kuu pärast.
Tunniga kontrollib üks koer üle 5-10 hektarit.
Üraskikoerte väljaõpe käib läbi mängu ning ka hiljem tehtav töö on koerte jaoks mõnus mäng. Metsas näeb see välja nii, et koerte omanik tuleb kahe koeraga metsa ning laseb ühe looma „tööle“. Kui koer leiab tuttava feromoonilõhnaga kuuse, hakkab ta selle juures haukuma ja puu peale hüppama. Loomulikult ootab töötegijat selle eest preemia!
Puu nõuab täpsemat kontrolli!
Metsas teevad koerad järjest tööd ühe tunni, siis järgneb tund puhkust, mil puid kontrollib paariline. Ühe tunniga jõuab koer üle kontrollida viis kuni kümme hektarit metsa, täpne „tööjõudlus“ sõltub kahjustuste hulgast.
Tunda on üraskilõhna!
Üraskikoerte väljaõpetaja rääkis, et peab plaani ka juuremädaniku avastamiseks koeri treenima hakata, kuid see töö algab siis, kui selle teenuse vastu leidub huvilisi.
Tubli töö väärib kiitust!